Piec konwekcyjny to urządzenie kuchenne, które wykorzystuje konwekcję do równomiernego przygotowywania dań. Rozwiązanie to sprawia, że ciepłe powietrze jest rozprowadzane za pomocą wentylatorów wewnątrz całej komory urządzenia, co przekłada się na uzyskanie wskazanej temperatury w każdym zakamarku pieca. Jak wybrać piec konwekcyjny i gdzie szukać najlepszego sprzętu? Dowiedz się więcej w poradniku przygotowanym przez specjalistów GastroProdukt!
Czym jest piec konwekcyjny?
Piece konwekcyjne działają na zasadzie wykorzystania ruchu gorącego powietrza, które rozprowadza po całej komorze umieszczony w nich wentylator (lub wentylatory). W efekcie potrawy są pieczone równomiernie, co przekłada się na jakość, smak i estetykę dań.
Za generację ciepła odpowiadają elementy grzewcze, np. grzałki elektryczne, gazowe czy oba systemy równocześnie. Wentylator wprawia w ruch ciepłe powietrze w komorze, a cyrkulacja gorącego powietrza wokół potrawy skutecznie ją ogrzewa i opieka. Metoda ta eliminuje tzw. „gorące punkty” – w tradycyjnych piecach ciepło gromadzi się głównie w okolicy elementów grzewczych, natomiast w piecach konwekcyjnych utrzymuje się jednolita temperatura w całej komorze. Warto wspomnieć, że piece tego typu są wyposażone w zaawansowane systemy regulacji temperatury – tym samym możliwe jest precyzyjne ustawienie warunków pieczenia.
Gdzie i do czego go wykorzystać?
W związku z licznymi zaletami pieców konwekcyjnych, mogą być one wykorzystywane w wielu różnych miejscach. Znajdują zastosowanie zarówno w profesjonalnych kuchniach, jak i w gospodarstwach domowych czy małej gastronomii (np. food trucki). Szczególnie rekomendowane są tam, gdzie ważne są efektywność, szybkość przygotowywania dań oraz wysoka jakość przygotowywanych potraw, czyli np.:
- restauracje, bufety i inne lokale gastronomiczne;
- cukiernie i piekarnie;
- firmy cateringowe;
- stołówki i inne miejsca żywienia masowego;
- zakłady produkujące żywność.
Pieczenie w piecu konwekcyjnym, z uwagi na jego specyfikę, różni się nieco od pieczenia w tradycyjnym piekarniku. W związku z utrzymaniem pożądanej temperatury w całej komorze, zalecane jest ustawienie nieco niższej temperatury niż w urządzeniach innego typu (zwykle zaleca się obniżyć temperaturę o około 20°C w porównaniu do przepisu na tradycyjny piekarnik). Co więcej, w takim sprzęcie dania pieką się szybciej, a zatem zalecane jest, aby skrócić czas ich pieczenia (zwykle o około 25-30%). Ważne jest także to, aby nie przeładowywać piekarnika. Cyrkulacja powietrza powinna być swobodna, aby temperatura w całej komorze utrzymywała się na podobnym poziomie przez cały czas pieczenia. Producenci zalecają, by zawsze obserwować potrawy podczas ich pieczenia – szczególnie, gdy przyrządzane są po raz pierwszy.
Co można przyrządzić w piecu konwekcyjnym?
- Mięsa (również na ruszcie – cyrkulacja powietrza sprzyja idealnemu opiekaniu z każdej strony).
- Ciasta, ciastka i inne słodkości.
- Pieczywo.
- Warzywa.
- Dania zapiekane (np. lasagne, zupa cebulowa, zapiekanki).
Zakup pieca konwencyjnego
Zainteresowanie piecami konwekcyjnymi wykazują przede wszystkim właściciele firm z branży gastronomicznej – restauracji, bufetów, food trucków, stołówek, cateringów, hoteli itp. Urządzenia te pozwalają na maksymalizację wydajności podczas przygotowywania dań pieczonych. W naszym katalogu dostępne są modele podstawowe, które sprawdzą się w małej gastronomii lub jako sprzęt dodatkowy, jak i zaawansowane technologicznie modele do kuchni profesjonalnych. Jeśli rozważają Państwo zakup pieca konwekcyjnego, zachęcamy do zapoznania się z ofertą produktów dostępnych w GastroProdukt.pl. Nasi doradcy z przyjemnością podpowiedzą najlepsze rozwiązania, adekwatne do potrzeb Państwa biznesu. Zapraszamy do kontaktu!